Aniversare 3 ani Web Copy

by Cristina Andrei on 01/24/2012 · 13 comments

Aniversare 3 ani Web Copy

Web Copy împlineşte astăzi 3 ani de la înființare. :)

Ca de obicei, am pregătit un top al celor mai citite articole din 2011, dar și din întreaga existență a acestui blog. În mod deloc surprinzător, cele mai populare teme sunt din sfera keyword research și link building:

Profit de ocazie pentru a le mulțumi celor 400 de abonați la feed, precum și celor care își exprimă opinia (sau își demonstrează expertiza) în comentarii. De asemenea, îi invit pe cititori să propună subiecte de interes pentru viitoarele articole:

  • probleme frecvente de care se lovesc în SEO;
  • strategii și metode de implementare în campania de optimizare;
  • tool-uri folosite și recomandate;
  • modalități de a crește calitatea conținutului de pe site;
  • procedee de captare a atenției vizitatorilor.

Să ne citim cu bine și în 2012! :)

Cristina Andrei, Administrator Web Copywriter Blog

Despre autor

Cristina Andrei a scris 59 articole pe acest blog.

Global SEO & SM Manager @ Bitdefender, administrator Web Copywriter Blog.

Razvan Girmacea January 25, 2012 at 02:03

Keep up the good work! Sunt abonat si pe facebook si in Google reader.

Reply

Ela January 25, 2012 at 09:44

La multi ani!

Mie mi-ar placea sa stiu mai multe despre ce poti automatiza pe site in interes SEO:
gen urmarirea comportamentului vizitatorului pe site, captarea adresei lui de email si apoi trimiterea unei oferte in functie de interesele lui, sau afisarea de continut in functie de vizitele anterioare etc.

Reply

Sorina January 25, 2012 at 18:20

Urmaresc Web Copywriter de aproximativ un an si imi pare rau ca am pierdut 2 ani. :)
Un subiect despre care m-ar interesa sa citesc ar fi legat de diverse stategii de link-building.
Felicitari pentru excelentele articole publicate si mult succes in continuare!

Reply

radu January 25, 2012 at 19:49

La multi ani! aici am gasit articole foarte bune despre “cuvinte cheie”.

Reply

Cata January 26, 2012 at 16:26

La multi ani frumosi, eu am invatat multe de pe acest blog in cei 3 ani. Si puteam sa jur ca este mult mai vechi acest blog, atat de bine il am inradacinat in consitinta mea. Este un blog unde gasesti mereu subiecte din aria de SEO foarte interesante si bine documentate.

Reply

Manuel January 27, 2012 at 01:23

La multi ani si felicitari :D

Reply

Larisa January 27, 2012 at 06:45

Chiar daca nu au fost mereu articole constante, te-am citit cand am avut timp. Felicitari!

Reply

Cristina Andrei January 27, 2012 at 12:22

Mulțumesc tuturor pentru urări și idei! :)

Reply

Cristi January 30, 2012 at 23:16

La mai mare :)
Cred ca ti-am citit toate articolele, inca de la inceput. Sau cel putin eu asa tin minte :)

Reply

Claudiu February 11, 2012 at 01:19

Yep, am primit ca o recomandare intr-un slide pe la o conferinta cateva bloguri, printre care si al tau…si de atunci mai trag un ochi pe aici :) Nice to read you.

Reply

Andrei S February 15, 2012 at 23:42

La multi ani si multi inainte!!!

Cel mai mult m-au ajutat http://www.webcopywriter.ro/2010/06/20/keyword-research/ si mai ales http://www.webcopywriter.ro/2010/07/26/keyword-cannibalization/.

Succes in continuare!

Reply

MeetTheSun February 23, 2012 at 17:35

Partea buna pentru cei care au ratat o parte din cei trei ani (ma numar si eu printre ei) e ca ai scris putin si bun, iar fiecare articol are si comentarii ce vin in completarea informatiilor.

Cat priveste propunerile, eu am mai mult o intrebare: cum se face ca la peste 800 de postari in timp de trei ani, google a indexat doar 2400 de pagini? E normal totusi?

Reply

Cristina Andrei February 25, 2012 at 17:14

Mie îmi place conținutul “puțin și bun” (mulțumesc pentru aprecieri :)), iar, după Panda, Google apreciază din ce în ce mai mult paginile cu adevărat importante.

Recomandarea mea ar fi să ai cât mai puține pagini cu “thin content” indexate (din acest motiv am renunțat pe Web Copy la paginile de tag-uri, care nu aduceau informații în plus față de categorii și paginație) și o arhitectură a site-ului care să permită indexarea completă a conținutului relevant (de aceea am creat o pagină dedicată de Arhive pentru indexarea articolelor).

P.S. Web Copy are 136 de pagini indexate, după 3 ani și după doar 54 de articole. :)

Reply